Ayakkabıda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı ile ilgili bilinmesi gerekenlerin bütün hepsini bu makalemizde bulabilirsiniz.

 

  • Çocuklarımıza ayakkabı alırken Ortopedi ve Tramvatoloji Uzmanı Dr. Özgün ERÇELTİK çocuklarımıza ayakkabı satın alırken bilinmesi gerekenlerin en başında aldığımız ayakkabılar rahati esnek, hafif ve kolay çıkartılıp giyilen tarzda, tam olarak topuğu sarmalı ve desteklemesi gerektiğini, tarak bölümünün genişliği ile aynı olmalı ve ayakları sıkmaması gerektiğini ve ayağın iç kavisini destekleme özelliğine sahip olması gerektiğini belirtmiştir.
  • Yetişkinlerde ise ayak tipine uygun ayakkabı seçimi önemli. Ayaklardaki sorunun vücuttaki birçok rahatsızlığı tetiklediğini biliyoruz.“İnsan ayağı, sağlık açısından vücudun en önemli organları arasında yer alır. Vücudun tüm ağırlığını taşır. Ayakkabının sadece numarasını bilmek yeterli değildir. Hatta bildiğimiz o numara bile firmadan firmaya, kalıptan kalıba, modelden modele değişebilir. Numara önemsizdir. ‘Ayakkabıyı biraz büyük alayım, ayağım şişince rahat ederim. Her zaman büyük ayakkabı en rahat ayakkabıdır. Her markada aynı numarayı giyiyorum. Ayakkabı açılır, sıkan ayakkabı alınırsa sorun olmaz’ gibi yanlışlar, ayak sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir” dedi.
  • DÜNYAYI DOLAŞIYORUZ!
    İngiltere’de Ayakkabı Uzmanlığı (Shoe Fitting) eğitimi alan Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu, “Bir insan hayatı boyunca dünyanın etrafını yaklaşık 4 kere gezebilecek kadar yürür. Bu nedenle büyük bir yük ayaklara biner. Koşma veya zıplama sırasında ise bu yük yüzde 100-150 arasında artmaktadır. Beslenme konusunda birçok bilgiye sahipken, ayaklarımızla ilgili çok şey bilmiyoruz. Herkes kendi ayak tipine uygun ayakkabı seçmelidir. Ayaklarımız da zamanla değişim gösterirler. Bu neden olan ayak tabanındaki aşırı zorlanmadır. Şişmanlık, uzun süre ayakta kalma, yürüme ve bazı spor dallarındaki aktiviteler hazırlayıcı faktör oluştururlar” dedi.

Sizlerde bu önerileri dikkata alarak ayakkabı alırsanız hem yürürken rahat eder hemde ayaklardan başlayan hastalıklara önlem almış olursunuz.

 

Makalemize Orhan Veli Kanık’ın bir şiirinden alıntı yaparak sonlandırıyorum;

”Hiçbir şeyden çekmedi dünyada,

Nasırdan çektiği kadar…”

 

Nasırsız, Hasarsız, Sağlıklı Günler Geçirmeniz Dileğiyle.

 

Önceki Yazı << Sonraki Yazı >>

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir